V polovině června je vodní stav na Sázavě vodákům příznivě nakloněn, a to i na nejoblíbenějším vodáckém úseku ve středních Čechách z Týnce nad Sázavou do Pikovic. Rezervace na webu půjčovny lodí www.bisport.cz, informace na tel. 777335618 nebo Sobotní termíny jsou až na pár výjimek rozpůjčované a bez předchozí rezervace můžete být o sobotách nemile zaskočeni. Proto svůj výlet rezervujte předem.

A co vodáky čeká?

Necelých 200 m od naší půjčovny lodí, a to pod mostem zleva (ještě v Týnci nad Sázavou), celkem poklidně přitéká Janovický potok. Asi dvou pomalejších kilometrech, které jsou podstatné k stmelení vodácké posádky a osvěžení vodácké taktiky, narazíte na první jez naší výpravy, jde o, v loňském roce zrekonstruovaný, poděluský jez (1). Nyní lze splout novou vodáckou propustí, dlouhou cca 15 m, širokou tak akorát pro jeden raft. Za větší vody pozor – pod propustí zalévají kánoe vlny.

Po pár menších peřejkách a asi 500 m klidné vody narazíte na rozbitý jez na Brejlově (2). Doporučujeme si jej prohlédnout a zvážit jeho překonání. Můžete přenést kolem rozbité šlajsny, ale za lepšího vodního stavu se dá s opatrností splout. Po zničení pilíře na levé straně u mlýna, dokáží šikovní vodáci překonat tento jez i zde. A však: nepřeceňujte své možnosti, zkušenosti i vybavení.

Nebezpečný Kaňov (3). Až přepádlujete pohodový kilometřík klidné vody, vystupte na (za klidné vody) levý na břeh (za vyšší, včas na pravém), protáhněte nohy a přeneste jez Kaňov v uctivé vzdálenosti. Voda tu padá téměř ze dvou metrů do silného vývařiště. Od krhanického jezu až do nedalekých Krhanic odvádí většinu vody malá elektrárna. Ta bere v suchých letních měsících velké množství vody a je možné, že budete muset lehce brodit, zvláště pak vodácké skupiny na raftech. Až k ústí kaňovského náhonu vás čekají dva malé jezy.

První, spíše náznak, že tu kdysi býval, ústí do úzkého přírodního kanálu, který vás rychle sveze pod vysoký silniční most, kterým se turisté dostávají do Vojenského muzea v Lešanech. Druhý jez Pěnkava (4) je sjízdný naznačenou propustí v pravé třetině a pěkně šplouchá i za menší vody. Lehce se stáčí doleva.Při jeho překonání myslete na vlnu, která do lodí naráží pod jezem z leva. Je to místo, kde se většina nezkušených vodáků cvakne.

Až k tři kilometry vzdálenému Lesnímu jezu (5) vás čeká příjemný peřejnatý a živější úsek Sázavy. U jezu na pravém břehu je otevřený kiosek, kde se můžete odpočinout, občerstvit se a pozorovat vodácké styly kolemplujících. Pokud je vody málo, čeká vás pod jezem velké manévrování mezi balvany. Zručnost je zde opravdu zapotřebí. Tato část tohoto úseku bývá za nízkého vodního stavu nejproblematičtější a poměrně nejdelší. Nenechte se však odradit a rozmrzet.

Po pár metrech se vám otevře výhled na kovový most v Kamenném Přívozu (6). Kdo nestihl občerstvení na Lesním jezu, může se posilnit v Kamenném Přívozu, oba břehy poskytnou občerstvovací zázemí. Výběr je jen na vodácích.Sto metrů za mostem je uprostřed řeky pobořená šlajsna, myslete na to, že přímo uprostřed se nachází poměrně velký kámen, který za vyššího vodního stavu není vidět. I zde mívají vodáci občas nemalé starosti. Ovšem, když budete pozorní a na kánoi se budete držet u pravé nebo levé strany "šlajsny" hravě si i s tímto poradíte.

Když se vodou posunete o tisíc metrů drobnými, ale svižnými peřejkami doplujete na tajemný Žampach (7). To je poslední sázavský jez, který je vstupní branou do závěrečné a vodácky nejúžasnější části řeky Sázavy. Jeho propust bývá až na jarní dny suchá, a tak nezbývá než přetáhnout samotnou šlajsnu nebo po koruně jezu. Nevadí, jelikož výhled na vlakový most, který se tyčí nad řekou stojí za to. Zde se také nachází poslední možné místo pro zahnání žízně či hladu, a to v Hotelu Troníček na pravém břehu ještě nad jezem. Příjemné zastíněné prostředí motorkářské "hospody, vás jistě nezklame. Pod jezem může v suchém období nastat problém, opět budete vodu hledat mezi kameny, zvláště pak v letních měsících. Tento úsek však není dlouhý a hlavně je poslední. Pak již voda zurčí mezi skálami a krásně teče i za nižšího vodního stavu. Toto údolí Sázavy ze Žampachu do Pikovic je okouzlující v každém ročním období a peřejnaté úseky bezesporu patří k nejlepším turistickým zážitkům.

U skály Ajax, asi kilometr pod Žampachem můžete vyzkoušet cvičnou peřej a o dalších pár chvil vplujete do "čundrácké" oblasti u obce Luka pod Medníkem. Je zajímavé sledovat jména chat podél toku řeky. Pokud budete pečliví, tak na pravém břehu, dříve nebo později minete chatu, jejíž jméno vám oznámí „Poslední peřej“. Tady můžete potkat našeho letitého kamaráda Járu Čulíka, který je naší půjčovně lodí již léta fandovsky nakloněn, a který nikdy nezapomene vodáky pozdravit vodáckým pozdravem: Ahoj!

A pak? Pak už užijte poslední zbytky vodáckého výletu, jelikož jakmile spatříte Pikovickou jehlu, jste téměř u cíle. V Pikovicích máte možnost stanování v kempu, u lávky se nachází cukrárna a v obci jsou i hospody, kde se dobře najíte a napijete.

Tak AHOJ s naší půjčovnou lodí na Sázavě. Bisporťáci

vodaci

 

 


stav_vody-01