Často slýcháme, že Češi jsou národ vodáků. Je to skutečně pravda? Kdo je to vlastně vodák a kdo turista na řece? Vodák umí číst řeku, pozná vracák a vývařiště pod jezem, kde voda pění, bublá a má neurčitý tok směru a v pádle s dostatečným předstihem cítí silný proud a tlak řeky například před náhony u elektráren. Nejsou mu cizí výrazy kontra a traverz. Ví, jak se správně na vodu zabalit a na co nezapomenout. Než vypluje, zjistí si vodní stav v cm a průtok vody úseku, na který chce vyplout.

Jste vodák nebo turista na řece? Pokud jste se v odstavci výše neztratili a věděli jste přesně, o čem sepsalo, tak jste vodák. Pokud si nejste jisti, pak na Vás oslovení vodák teprve čeká. Nevadí, když nebudete přeceňovat své síly, vyrazíte na řeku s čistou hlavou a s dobrou přípravou, určitě budete na konci vodáckého výletu spokojeni a bez ztráty kytičky.

Pár rad než vyplujete:

  • Vhodný výběr trasy: Týnec – Pikovice je sice nekrásnějším úsekem na Sázavě, ALE NENÍ VHODNÝ PRO ZAČÁTEČNÍKY A VELMI MALÉ DĚTI. Těm doporučujeme jako PRVNÍ vodu krásný úsek Kácov – Český Šternberk.
  • Před svým výletem vždy zkontrolujte vodní stav. Sázava, zvláště po deštích, rychle stoupá a peřeje nabývají na síle, lekci dají zabrat i zkušeným vodákům. Pokud přes to chceš jet, vypluj na lehčím úseku (kdekoli od Týnce nahoru).
  • Na začátku výletu vždy obdržíte mapu s jezy. Používejte jí. Něčemu nerozumíte? Zeptejte se nás, není ostuda, že něco nechápete. My v půjčovně lodí jsme tady pro Vás.
  • Vodácká vesta není žádná frajeřina nebo ukazatel začátečníka, je to bezpečí, teplo a pojistka.
  • Nepijte na řece alkohol, nechte si to až do cíle.
  • Nepřeceňujte své možnosti a síly – tahání a hledání utopených lodí v Sázavě (jenom lodí v lepším případě) není nic, o co bychom stáli. A v konečném důsledku, ani Vy, jelikož za lodě, rafty a vodácké vybavení v době výpůjčky zodpovídáte.

ZÁVĚREM – Užijte si na začátku Vašeho seznamování se Sázavou raději krásné vodácké úseky na horním toku, máme jich několik a každý je krásný, voňavý a sexy. Teprve až budete mít pocit, že jste s pádlem „srostlí“ a Vaše děti už dostatečně seznámené, jak se v kánoi chovat a umí se ve vodě i s vestou na sobě pohybovat, tak teprve po té vyplujte i na poslední úsek pod Týncem.

Půjčovna lodí Bisport


stav_vody-01