Markétu Pazderovou znám jako dlouholetou nadšenou a zkušenou vodačku, nedávno jsme si vyprávěly o tom, jaké bylo první splutí Sázavy s její malou vnučkou a zda to vnímá jako bezpečné. Protože může její zasvěcené doporučení pomoci v rozhodování zda jet či nejet ostatním rodičům či prarodičům a nová vodácká sezóna je tady, přinášíme z tohoto setkání rozhovor.

Markéto, můžete nám popsat, jak probíhal první vodácký výlet s tehdy dvouletou vnučkou?
"Mnozí hledají v létě nějaký lehký adrenalin za relativně malý peníz. Možností nabízí Posázaví poměrně hodně, ale co vybrat pro dvouleté dítě? Ráda z vlastní zkušenosti přináším tip, který čeká takřka za kopcem. Jako babička (dnes již sedmileté) vnučky, milovnice Sázavy a vodák turista jsem ihned od jejího narození hodně zvažovala, kdy prvně vyplujeme spolu na Sázavu. Po naší první společné zkušenosti, si dovoluji jenom doporučit. A odůvodnit, proč si tuto radost dopřát."

Jaké další otázky jste si kladla před vodáckým výletem s vnučkou? Co jste brala do úvahy, když jste se rozhodovala?
"Jet či nejet? Vyplout či zůstat na suchu? Všechna pozitiva vedou. I když je třeba brát hlavně v úvahu hlavně povahu dítěte (vnoučete). „Děcko“, které je neklidné a nevydrží chvilku na jednom místě, raději vezměte na pěší „minitůrku“ kolem řeky. Pro ně to v tomto věku opravdu není a vy z vodáckého výletu nebudete nic mít, jelikož malého ďáblíčka budete neustále sbírat z kraje lodě či raftu, pokud se v horším případě nevyklopíte a to může jít do tuhého.

V tomto věku je třeba určitě přihlédnout na zkušenosti dospělé (zodpovědné) osoby za dítě. Připravit trať (zvolit lehčí trasu řeky). V případě Sázavy doporučuji úsek Kácov – Český Šternberk, je pouhých 12 říčních kilometrů dlouhý, lehká voda, s třemi jezy, které se dají celkem bezpečně přenášet. Pro malé děti je tato část řeky Sázavy naprosto ideální. Pokud si moc nevěříte, tak i za nízké vody můžete tento úsek bezpečně zdolat i na raftech. Pro živější dítka, je to za vašich pevných nervů i zábavnější."

Co považujete za nejdůležitější nezapomenout?
"Důležité! To nejdůležitější! To NEJ - je samozřejmě plovací vesta. Dnes už si jí nemusíte pořizovat za drahé peníze. Každá půjčovna lodí na Sázavě jí zapůjčí s lodí či raftem automaticky, pouze je třeba, si vše předem objednat, tak budete mít stoprocentní jistotu, že vše, co budete potřebovat na vodácký výlet, budete mít."

A jak na rozmary počasí?
"Do barelu sbalte dítěti minimálně jedno náhradní oblečení, dvoje boty, nepromokavou bundu, pláštěnku, čepici či klobouk na hlavu, krém na opalování a pití i nějakou dobrotu. Na výše uvedeném úseku je sice dost občerstvení, ale když má dítě hlad a chuť? Však to znáte – najedené dítě = spokojené dítě."

A co byste vzkázala případným zájemcům o vodácký výlet s dětmi?
"Je tady polovina vodácké sezóny, na té naší Sázavě je tak nádherně,  ničeho se nebojte a dopřejte svým dětem a vnoučatům super zážitek v Posázaví. Máte to za rohem."

Děkuji za rozhovor, Markéto a přeji prima zážitky nejen na vodě!

Zdroj: www.jiskra.cz

Autor/ka: Martina Vachtlová
E-mail autora: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


stav_vody-01