Bisport

Co si zabalit na vodu – rady a tipy

Je tu léto – prázdniny – dovolená. A pro mnohé z nás je tradicí strávit během léta víkend na nějaké z našich řek. A že jich tu máme! Láká mě říci otřepané „Co Čech, to vodák.“ Možná to tak skutečně je, ale každoročně se najde spousta nováčků, kteří do lodě usedají poprvé a čekají na svůj křest cvaknutím se v peřejích své vysněné řeky.

ROMAN POSPÍCHAL / FOTO AUTOR + MONIKA NOVÁKOVÁ
Zdroj: https://www.hudy.cz/

Už jste tedy pochopili, že následující řádky nebudou patřit primárně krotitelům divokých peřejí všemožně po Evropě nebo i ve světe, ale právě greenhornům, kteří si chtějí užít pohodovou plavbu rozumné obtížnosti jako zpestření letních dní.


Zpestřit si letní dny a vypravit se na vodu? No jistě!
Pro účely tohoto povídání předpokládejme, že se chystáte na vícedenní letní plavbu na plastové kánoi a veškerou výbavu na vodu si vezete s sebou v lodi. Půjčovny vám poskytnou potřebné vodácké vybavení včetně vodáckého barelu, sudu, kam můžete dát spoustu věcí, ale je třeba brát v potaz, že není bezedný. Zde jest tedy nějaký seznam věcí, co si sbalit na vodu:

VODÁCKÉ OBLEČENÍ
Věřím, že první věc, co si vodák balí na výpravu, jsou plavky. To je takřka nutná proprieta, alespoň v době, kdy vám fakt vyjde počasí. Existuje celá řady koupacích kraťasů, které vypadají v podstatě jako ty klasické, ale hodně dobře schnou. Což je důležitá vlastnost u věcí, které se často i bez převrhnutí namočí. Ve stejném duchu by mělo fungovat i triko. Starší bavlněné tričko má doma každý, ale to prostě na sobě mít za mokra nechcete. Tričko z polyesteru bude schnout o poznání rychleji. Pokud počasí nemá přát a má být opravdu chladno, zvažte neopren, popřípadě speciální vodáckou bundu.


Oblečení na vodu může zahrnovat prosté plavky a triko, ale třeba také neopreny a vodácké bundy.
Na nohy se hodí nějaká botka. I když jste třeba ortodoxní barefooťák, který chodí bosý i v zimě. Z důvodů bezpečnosti je podrážka důležitá. Na dně našich řek je toho spousta, co bosá noha opravdu nechce potkat. Ať už vyskakujete z lodi v blízkosti kempu nebo chytáte v proudu kamarádovu loď a ta vás začne vláčet s sebou. Musí to být bota na vodu, která drží a v případě převrhnutí ji proud nestáhne z nohy. Obuv, která opustí vaši nohu, se mnohdy stává nadobro odpadkem a vám už neposlouží. Vhodné jsou třeba klasické šněrovací tenisky. Ale existují i vyloženě vodácké boty z neoprenu, které oceníte hlavně v chladnějších částech roku.


Pokrývka hlavy je v létě na vodě nutností. Drobnou, leč účinnou vychytávkou může být gumička na brýle.
Na hlavu během plavby patří nějaká kšiltovka, šátek, nebo ještě lépe klobouk, který před sluníčkem lépe ochrání uši i část krku. Na hlavu se kromě její pokrývky, hodí i sluneční brýle zajištěné proti spadnutí.

POTŘEBY PRO VODÁKY NA SOUŠI
Samozřejmě nesmíme zapomenout na oblečení pro suchozemskou část dne. Večery u vody bývají mnohdy i v létě chladné, a tak je vhodné zabalit si dlouhé kalhoty, druhé triko, mikinu. O spodním prádle se snad rozepisovat nemusím. Hodí se i nepromokavá bunda, popřípadě pláštěnka nebo pončo. Zvlášť, když předpověď počasí nebude úplně přesvědčivá. Boty je dobré mít suché, takže jeden pár navíc, nejlépe s membránou, není od věci.

Na vodě upotřebíte vybavení vpravdě hastrmanské – do sucha i do vodičky 🙂
VĚCI NA SPANÍ
Asi nejrozšířenější způsob přespávání při vícedenních vodáckých akcích je ve stanu, ale stále více jsou k vidění i hamakáři. A ti, kdo jezdí s hamakou, jistě už vědí jak na to, popřípadě o tom taky existuje článek plný triků a tipů. Výběr spacáku na vodu je na vás, osobně bych volil spacáky označované jako jarní, s komfortem cca někde kolem 5 °C. Jestli bude péřový nebo syntetický, popřípadě vlněný, je v zásadě jedno. Pokud ale existuje riziko, že snad budete muset spát v mokrém spacáku (nebo se kolem vody budete pohybovat více dní), tak bych péřový rozhodně nevolil. Ale primárně jde o to udržet spacák v suchu. O tom níže. Suché teplé ponožky si klidně zachumlejte do spacáku už před odjezdem.

Veškeré vybavení na vodu by se nám mělo v zásadě vejít do takového slušivého vodáckého barelu.
Při výběru karimatky by se dalo říct, že pro tyto účely by mohla stačit nějaká samonafukovačka o tloušťce 2,5 cm kvůli skladnosti a sbalitelnosti. Oproti tomu pěnová karimatka je sice neskladná, ale zároveň jí moc nevadí, když se namočí. Navíc na ní večer u ohně může sedět třeba hned trojice lidí a nemusíte se bát, že byste ji zničili.

JÍDLO NA VODU
Stravování je na vodě celkem specifické. Během plavby nezapomínejte hodně pít, zvláště v horkých dnech. Lahev si přivažte. Na oběd člověk většinou někde zastaví a ukojí hlad něčím z místních pohostinských zdrojů. Na večeři se přímo nabízí koupit někde nějaký špekáček a upéct si ho na ohni v kempu. Pro všechny případy je ale dobré mít s sebou malý skladný vařič s kartuší a alespoň jednou nádobou, který bude stačit na ohřátí vody na ranní kávu nebo konzervy k večeři. Pokud tedy nechcete vařit k večeři guláš s kolínky pro patnáctičlennou výpravu. Jestli musíte brát veškeré jídlo s sebou, určitě zvolte něco, co se nekazí. Skládací miska, lžíce a hrnek je k vařiči a ešusu základní výbava.

Co s sebou do kempu? Hygiena a ochrana především!
JEDEME NA VODU, CO HYGIENA?
Asi víte, co všechno si musíte vzít s sebou z hygienických potřeb, abyste se cítili dobře. Jen chci napsat, že existují univerzální saponáty ve velmi skladných baleních, které vám poslouží jak na umytí výše uvedeného nádobí, tak si v něm zároveň můžete přemáchnout v případě potřeby i oblečení a zároveň funguje i jako šampon a mýdlo. Navíc je ekologický. Geniální! Do hygieny bych ale zařadil i repelent, který vám bude mnohdy tím nejlepším přítelem v boji proti místním nenasytným bodavcům. A taky pinzetu na klíšťata. Dále opalovací krém, bez kterého bych se na letní vodu nevydával. Je vhodné použít vysoký ochranný faktor a ideálně s voděodolným složením. Nezapomeňte ani na rychleschnoucí ručník a ve vlastním zájmu nepromokavě zabalený toaletní papír.

LÉKÁRNIČKA
Správný dobrodruh bez lékárny nevyráží, lékárnička do seznamu věcí na vodu určitě patří. Kromě klasické výbavy bych do ní přihodil něco proti „běhavce“, mastičku na zklidnění štípanců od hmyzu, nějaký krém na léčbu spálenin od sluníčka, protože dám ruku do ohně, že se někdo z výpravy určitě přismahne. Jestli je s námi na výpravě nějaký alergik, hodí se také antihistaminika.

BEZPEČNOST NA VODĚ
Vodáckou vestu vám dají v půjčovně. Důležité je si ji dobře nastavit, aby opravdu fungovala. Malému dítěti nemusí vesta z půjčovny sedět, a tak je lepší mít vlastní. V případě chladného počasí dokáže vesta poskytnout i trochu toho tepla. Další nezbytnou částí vodáckého vybavení je i házecí pytlík s karabinou. Myslím, že alespoň jedna házečka do party by měla být. Je to pomůcka, kterou hodíte plaváčkovi a můžete ho na ní vytáhnout do bezpečí, popřípadě ji použijete k vytažení zaklíněné lodi. Bezpečnostním prvkem je i píšťalka k akustické signalizaci. Pozor, v lodi nesmí zůstat žádné volné provazy!

Využijeme i pár dalších šikovných pomůcek, které nám v půjčovně věcí na vodu určitě nenabídnou.
TIPY NA VĚCI NAVÍC – MUST HAVE
Co nezapomenout na vodu? Co nám v půjčovně nepřibalí, ale stejně to budeme potřebovat? Dlouholeté zkušenosti praví, že další nezbytné potřeby pro sjíždění řeky jsou:

Večery v kempech bývají často bujaré a dlouhé. A že nemáte špunty do uší si určitě vzpomenete až si zalezete do spacáku.

  • Multitool – neocenitelný pomocník. Kromě nože, pilky, nůžek… se hodí i šroubováček a mnohdy i kleště.
  • Křesadlo, náhradní zapalovač – když jeden zapalovač utopíte, hodí se mít zálohu.
  • Čelovka – kde už nestačí světlo v mobilu, hodí se čelovka
  • Koňadra – žádný druh sýkory, ale kus špagátu, který se připevní k oku/okům lodi a pomocí něho se lodě spouští v nesjízdných místech. Při kotvení se loď pomocí koňadry může uvázat, popřípadě ji použijete jako prádelní šňůru.
  • Powerbanka pro dobíjení „vyschlého“ mobilu a dalších věciček závislých na elektrice.
  • Sedátko pro porcelána – porcelán je člen posádky, který nemá pádlo. A mnohdy ani sedátko. A tak se hodí něco, na čem by mohl sedět a vyhnout se tak nepohodlí a vodě v lodi.
  • Houba – kus molitanu na odsávání vody z plavidla.
  • Informace – Je dobré si přečíst nějaké aktuální vodácké průvodce, abyste věděli, do čeho jdete, kde se dá zastavit, kde najíst, nakoupit a kde se vyspat. Zvláště to platí u neprofláknutých řek, kde se nestojí fronty na sjetí propusti v jezu. Jiné to bude na Vltavě, jiné třeba na Dyji.
  • Hračky – to se týká těch, co vezou malé děti jako pasažéry. Nemusí to být samozřejmě vyloženě hračky, ale něco, co malé porcelány může zabavit.


Každý správný vodák se vybaví především tím nejdůležitějším – informacemi!
KAM S TÍM?
Když už teda jedeme na vodu a máme všechnu tu výbavu připravenou, je dobré je dát do něčeho, abychom je nenamočili. Existují velké lodní pytle, kam se dají dát věci, co se do barelu nevešli. Pak jsou malé loďáčky, které poslouží jako nepromokavé organizéry do vodáckého sudu. Protože ani sud nemusí těsnit na 100 %. Další pouzdro využijete třeba na mobil nebo peníze s doklady a může vám viset na krku nebo ho můžete za šňůrku přivázat. A když byla řeč o bezpečném zabalení spacáku, tak vězte, že existují i nepromokavé kompresní vaky s membránou nebo ventilkem pro snadnější stlačení/vytlačení přebytečného vzduchu. To je věc, kterou váš spacák určitě ocení.

Ať už vyrazíte za meandry na Lužnici, na peřeje Ohře nebo za romantickým okolím Sázavy či Berounky, objevování krás naší země z hladiny řeky je báječná kratochvíle. Bavte se pádlováním a užijte si den v přírodě!

Ahoj na Sázavě

Nabídka brigády