Bisport

Dobrovolníci o víkendu sesbírali kolem řeky Sázavy 15 tun odpadků

Řeka Sázava a její okolí jsou připraveny na letošní turistickou sezonu. Postarali se o to dobrovolníci, kteří od pátku do neděle sesbírali kolem známého vodního toku mezi Kácovem a Pikovicemi podle odhadu 15 tun odpadků. Do tradičního jarního úklidu, který se uskutečnil pod hlavičkou Čistá řeka Sázava už posedmnácté, se zapojilo přes 600 lidí. Kdo to nestihl, nemusí litovat. Stačí se řídit mottem projektu, kterým je „Tři dny v roce nestačí“, a při procházkách či výletech krajinou, a to nejen kolem řeky Sázavy, sbírat vše, co tam nepatří. Příroda nám za to bude vděčna.

„Jsme rádi, že koronavirová pandemie nevzala dobrovolníkům chuť přírodě pomáhat a že se k nám vrátili. Mnozí z nich chodili uklízet sami, neorganizovaně, i v uplynulých dvou letech, kdy náš život omezovala epidemiologická vládní opatření. Letos jsme akci mohli uspořádat opět v podobě, na kterou jsou její skalní příznivci zvyklí. Navíc se tu objevila spousta nových tváří. Ceníme si toho o to víc, že počasí letos bylo opravdu aprílové – zažili jsme sluníčko, mráz, ale i studený vítr, déšť a sníh. Všem, kteří se akce zúčastnili, proto patří naše velké poděkování,“ řekla ředitelka pořádající Posázaví o. p. s. Bohunka Zemanová.

Od prvního ročníku se projektu účastní Petr Lunga, ředitel Základní školy Divišov. S partou žáků 7. až 9. třídy letos z lodí uklízel hladinu řeky mezi Kácovem a Českým Šternberkem. „To, že projekt bez přestávky pokračuje takovou dobu, je na množství odpadků znát – nepořádku určitě ubylo. Za ty roky se také zlepšilo chování lidí kolem řeky,“ pochvaloval si. Žáky prý k účasti na úklidu přemlouvat nemusí, naopak, zájemců je víc než kapacita daného úseku. Potvrdil to i deváťák František Černý, který se do úklidu zapojil poprvé. „Chtěl jsem pomoct aspoň trochu přírodě, nebaví mě, když vidím odpadky kolem cest,“ zdůvodnil.

„Rodinu“ dobrovolníků letos rozšířili také skauti ze Střediska Radobýl Litoměřice. „Každý rok jezdíme na vodu, tak jsme si řekli, že jednou to taky té řece musíme vrátit… Podobné ekologické akce sami pořádáme, ale ne na vodě. Uklízíme každoročně Radobýl, což je vrch nad Litoměřicemi, podle kterého se jmenuje naše středisko,“ řekl zástupce skautů Jiří Vocásek. Překvapilo ho, že je kolem Sázavy poměrně čisto – loni splouvali Bílinu, kde bylo nepořádku výrazně víc. Podobnou zkušenost z úklidu měl i Libor Gut z benešovského Horolezeckého oddílu, který s litoměřickými skauty spolupracuje a pozval je k úklidu Sázavy. „Řekl jsem si, že když celý jeden úklidový úsek zaplníme lidmi, se kterými se známe, že by to třeba mohla být pěkná přátelská akce, což se povedlo,“ uvedl Libor Gut. Sázava podle něj není benešovským horolezcům neznámá, rádi zdolávají skály nad řekou v Poříčí nad Sázavou, Kácově, Zbořeném Kostelci nebo Ledečku.

Poslední dva ročníky projektu ovlivnila koronavirová pandemie – původně třídenní hromadná akce se proměnila na individuální a „protáhla“ se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Jen pro zajímavost: celkové množství odpadků sesbíraných v 16leté historii projektu se pohybuje kolem 400 tun a pomáhalo při tom 15,5 tisíce dobrovolníků! V posledních letech je ale obecně odpadků méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají.

Osmnáctý ročník projektu Čistá řeka Sázava se uskuteční od 14. do 16. dubna 2023.
Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o. p. s.

Fotografie: Archiv Posázaví a Bisportu


Nabídka brigády