Bisport

Dobrovolníci o víkendu uklidí dolní tok řeky Sázavy

Dobrovolníci se o víkendu pustí do velkého jarního úklidu řeky Sázavy. Projekt známý jako Čistá řeka Sázava se uskuteční už poosmnácté. V režii Posázaví o.p.s. se bude uklízet 80kilometrový úsek řeky od chabeřického jezu do Pikovic. Kvůli velkému zájmu byla registrace na některých úsecích už ukončena.

„K účasti bylo třeba se přihlásit předem na webové stránce projektu. Online registraci jsme spustili v únoru a brzy se některé úseky zaplnily. Pokud se ještě někdo chce do akce zapojit, doporučujeme, aby to s námi předem zkonzultoval,“ řekla ředitelka Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová.

Loni se do akce zapojilo celkem 761 lidí, kteří sesbírali 16,3 tuny odpadků. Zájemci o úklid řeky ale nemusí ruku k dílu přiložit jen během nadcházejícího prodlouženého víkendu, sbírat odpadky z břehů mohou po celý rok. V 17leté historii se do projektu Čistá řeka Sázava zapojilo přes 16 000 dobrovolníků, kteří sesbírali kolem 400 tun odpadků. V posledních letech je ale obecně nepořádku kolem řeky méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají.

Po dvouleté přestávce způsobené koronavirem organizátoři připravují také tradiční „poúklidové“ setkání dobrovolníků. Uskuteční se jako Karneval na řece, a to 3. června v kempu Pod Vrbou v Sázavě. Bude mít podobu setkání recesistických plavidel, která vyrobí a předvedou skupiny dobrovolníků, kteří se letos zapojí do úklidu.

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázavou a obcí Pikovice, v současnosti se čistí pod taktovkou více organizátorů napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Uklízet se bude i letos, a to v celém svém toku. A je jedno, pod hlavičkou jaké kampaně se tak děje. Důležité je, že se do podobných akcí zapojuje čím dál víc lidí.

Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech.

Podrobné informace jsou na www.cistarekasazava.cz.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Nabídka brigády