Bisport

Dobrovolníci uklidili břehy řeky Sázavy

Dobrovolníci o víkendu uklidili břehy řeky Sázavy. Od účasti na tradiční akci Čistá řeka Sázava je neodradil ani páteční intenzivní déšť, který hladinu vodního toku zvedl až na druhý povodňový stupeň. Neopreny vyměnili za pláštěnky a odpadky sbírali hlavně z břehů a jejich okolí. I tak se jim podle prvních odhadů podařilo sesbírat na 100kilometrovém úseku mezi jezem v Chabeřicích a Pikovicemi, kde úklid organizuje Posázaví o.p.s., téměř 10 tun nepořádku, to je meziročně stejně. Podobný jako loni byl i počet lidí, kteří přiložili ruku k dílu – přišlo jich na 450. Do konečných výsledků, které budou známy na konci dubna, se promítne také úklid přítoků řeky Sázavy, například Benešovského, Konopišťského či Jevanského potoka.

„Za celých 18 let, co se akce Čistá řeka Sázava koná, se nestalo, že by se během úklidu zvedla voda až na druhý povodňový stupeň. Těší nás proto, že nepříznivé počasí dobrovolníky neodradilo, naopak přišlo jich víc, než se původně nahlásilo,“ řekla ředitelka Posázaví o.p.s. Bohunka Zemanová. Letošní úklid byl podle ní hodně o fyzické aktivitě, zvláště v úsecích, kde jsou břehy řeky hůře přístupné. Kvůli podmáčenému terénu mnohdy svozová auta nemohla zajet až k řece a dobrovolníci museli pytle s odpadky přinést k silnici. „Našlapali hodně kilometrů, což určitě pocítili hlavně v nohách,“ poznamenala Bohunka Zemanová.

Její slova potvrdil i Martin Moravec, který patří ke skalním fanouškům projektu a pomáhal uklízet řeku mezi Týncem nad Sázavou do Pikovicemi. „V pátek byla zima, ale voda ještě šla, takže jsme na ni pustili zkušené vodáky a práce se odvedla. V sobotu to ale vyskočilo nad první povodňový stupeň, takže v rámci bezpečnosti na řeku vyrazilo jen několik nejzkušenějších, zbytek šel po břehu. Byla to docela komplikace, protože břeh Sázavy v tomto úseku není tak dobře přístupný, ale zvládli jsme to, i když s tím bylo mnohem víc starostí. V neděli řeka vystoupala ještě výš, takže jsme všichni šli cíleně po břehu – udělali jsme čtyři skupiny, které postupovaly po obou březích proti sobě,“ popsal. Odpadků bylo podle něj srovnatelně jako v minulých letech, chyběly mezi nimi jen objemnější kusy, které jindy svážejí lodě, ale tentokrát je dobrovolníci museli nechat na místě. „Ale nebylo jich zas až tak moc a já doufám, že je to tím, že jich za ty roky obecně ubylo, stejně jako ubylo starých černých skládek,“ dodal Martin Moravec.

Do úklidu řeky Sázavy se zapojují dobrovolníci všech věkových kategorií – od dětí po seniory. Od začátku do konce dubna chodí uklízet školáci, skauti, rybáři, myslivci, další spolky a organizace, firmy i celé rodiny. Loni se do akce zapojilo celkem 761 lidí, kteří sesbírali 16,3 tuny odpadků. V posledních letech je ale obecně nepořádku kolem řeky méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už naštěstí nevznikají.

Po dvouleté přestávce způsobené koronavirem organizátoři připravují také tradiční „poúklidové“ setkání dobrovolníků. Uskuteční se jako Karneval na řece, a to 3. června v kempu Pod Vrbou v Sázavě. Bude mít podobu setkání recesistických plavidel, která vyrobí a předvedou skupiny dobrovolníků, kteří se letos zapojili do úklidu.

V prvních letech se řeka Sázava uklízela mezi městem Sázavou a obcí Pikovice, v současnosti se čistí pod taktovkou více organizátorů napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou. Čistá řeka Sázava byla jedním z prvních projektů svého druhu v České republice, který inspiroval další podobné aktivity. Uklízí se například Berounka, Jizera, Morava, Svratka, Ohře, Vltava, Bečva, Úpa, Kamenice, Labe, Ploučnice, Svitava, Dyje… Uklízejí se už také lesy, okolí silnic, veřejná prostranství v obcích a městech.

Podrobné informace jsou na www.cistarekasazava.cz.

Jaroslava Tůmová, PR Posázaví o.p.s.

Kontakt pro další informace:
Bohuslava Zemanová, , 723 881 081
Jaroslava Tůmová, , 602 216 637

Obecně prospěšná společnost Posázaví – www.posazavi.com
Obecně prospěšná společnost Posázaví (Posázaví o.p.s.) vznikla v březnu roku 2004. Ve spolupráci se svazky obcí, orgány samosprávy, podnikatelskými subjekty a neziskovými organizacemi usiluje o rozvoj a propagaci Posázaví jako místa s vysokým turistickým potenciálem a zároveň místa pro kvalitní život obyvatel regionu.

Nabídka brigády