Bisport

Vodácké desatero

Zdroj: AVTS – Asociace vodácké turistiky a sportu

Na vodu vyráží mnoho nováčků nebo vodáků, kteří jezdí maximálně jednou ročně. Možná mezi ně
patříte a hledáte informace o tom, jak se na vodě chovat a jaká pravidla dodržovat. I když je těžké
vyjmenovat v několika bodech to nejzákladnější, co by měl vodák dodržovat, aby jeho plavba byla
bezpečná, přečtěte si deset základních rad, tedy desatero vodáka začátečníka:

  • 1) Před vyplutím si zjisti co nejvíce informací o řece zejména o nebezpečných místech a aktuálním stavu vody na vodáckém webu www.raft.cz, v kilometrážích nebo v místní půjčovně. Neboj se zeptat zkušenějších. Nejezdi za zvýšeného stavu vody v řece, neboť obtížnost může být ve skutečnosti až o dva stupně vyšší. Pozor také na vodní stav v průběhu plavby, který se může skokově změnit vlivem manipulace na přehradě nebo prudkých srážek.
  • 2) Doporučené osobní vybavení na vodu pro dospělé i děti – nesáknoucí oblečení (šusťáky, funkční prádlo), dobré a pevné boty, plovací vesta. Nepoužívej vlněné svetry nebo pláštěnky. Helma by se měla používat všude tam, kde hrozí náraz do hlavy (při jízdě v kajaku nebo na jezech) a minimálně na řekách s obtížností od WW II. Další vhodné záchranné vybavení ve skupině je mobil, karabiny a házecí pytlíky, u nichž je nutná praktická znalost použití. Nezapomeň též na pitnou vodu, opalovací krém a na zakrytí hlavy kšiltovkou.
  • 3) Když neumíš loď ovládat, jeď s někým zkušeným, který tě to naučí. Jízda na řece vyžaduje specifické dovednosti, které se sám nenaučíš.
  • 4) Nikdy nejezdi sám! Minimem jsou tři plavidla na skupinu. Ve skupině si určete první a poslední loď, což by měly být nejzkušenější posádky. První nikdo ze skupiny nepředjíždí, za poslední nesmí nikdo zůstat. Nevidíš-li loď za sebou, zastav a zjisti, co se stalo. Nevidíš-li loď před sebou, zrychli.
  • 5) Na vodě je jízda pod vlivem alkoholu a jiných návykových látek zakázána vyhláškou. Můžeš ohrozit nejen sebe ale i ostatní. Poseď s kamarády až večer po zdárném ukončení plavby.
  • 6) Před splutím jezů, propustí anebo nebezpečných míst zastav v bezpečné vzdálenosti a tato místa prohlédni, i když je důvěrně znáš. Mohla do podjezí naplavat kláda nebo jiný nebezpečný předmět, který brání splutí. I bezpečné jezy se mohou stát životu nebezpečné za zvýšeného průtoku. Pokud máš jakékoliv pochybnosti o splutí jezu, NEJEZDI a raději přenes. Pamatuj, že nejvíce nehod je právě na jezech.
  • 7) V lodi nejezdi bos, ale používej uzavřené kotníčkové šněrovací boty s pevnou patou a špičkou. Nevhodné jsou holínky, žabky nebo kroksy, které se při převržení sesmeknout a uplavou. Mysli na sklo a plechy, které ve vodě mohou být.
  • 8) V případě vzniku krizové situace, kterou nejsi schopen vyřešit sám (tonutí pod jezem atd.), na nic nečekej a ihned volej záchranáře. Je lepší, pokud přijedou zbytečně, než-li pozdě. Čísla jsou: 150 nebo 112. Když se rozhodneš zachraňovat, napřed se zamysli a odhadni svoje schopnosti a možnosti.
  • 9) Zachraňuj s chladnou hlavou! Nikdy neskákej do řeky, riskuješ svůj život! Vždy je bezpečnější zachraňovat ze břehu za použití házecího pytlíku nebo házecí podkovy, případně improvizovanými pomůckami – na provaz navázanou plovací vestou nebo kanystrem, dlouhou větví.
  • 10) Nebuď násilník a surovec. Nejsi na řece sám, měj ohled na ostatní návštěvníky řeky i jejího okolí. I chatař či rybář má právo si u řeky odpočinout. Jednou přijde doba, kdy i ty slušné chování oceníš.

Nabídka brigády