Bisport

Zachraňte vodáctví v Čechách neb Z každé zapůjčené lodi podporujeme AVTS

Nedávno jsem zúčastnil členské schůze Asociace vodní turistiky a sportu (AVTS). Řešilo se tam toho hodně a když jsem odcházel, měl jsem takový ten dobrý pocit, že tady je to správně.

Předseda AVTS Petr Ptáček na přibližně tříhodinové schůzi představil i několik nejvážnějších, největších a nejzajímavějších kauz, které Asociace řeší a další houfně přibývají. Zajímavostí je, že se za dobu fungování AVTS v ČR nepostavila jediná MVE (malá vodní elektrárna). Není to ale jen o MVE, je to i o splavnosti a obnášení jezů, vodě v řekách pod jezy, taky třeba o Seznamech kulturního dědictví, stavbách nových cvičných peřejí a dalších a dalších věcech.

Shodou okolností jsme v té době s Mílou Pražákem, členem výboru AVTS, řešili taky článek o Asociaci do prvního Pádlera, ve kterém bylo uvedeno několik desítek případů, které už za svoji existenci Asociace řešila. Ale to je jen tak na okraj.

Co je smutné, ale bohužel u podobných iniciativ skoro pravidlo, jsou finance. Asociace má členy, ti platí příspěvky – jsou to vodácké svazy, uvědomělé vodácké půjčovny, výrobci, obchody, kempy, další firmy… Ale je jich málo, žalostně málo na to, jak je u nás vodáctví populární a kolik subjektů v tomhle segmentu podniká. O Asociaci jich většina ví, ale proč přispět, když to za mě dělají jiní… Nicméně tím jsem se zabývat nechtěl, stejně by to bylo k ničemu.

Po cestě domů mě napadla ještě jiná věc. AVTS sdružuje organizace Česky svaz kanoistů, Vodní skauty, ATOM, Klub českých turistů, SVoČR. Dohromady je to necelých 50 000 lidí. Jak je možné, že ve sbírce na Darujme se za skoro dva roky vybralo “ubohých” 170 000 Kč od 346 lidí? To nepřispělo ani procento? To je to všem těm vodákům fakt šumák? Kdyby si každý z nich řekl: “OK, dám trvalý příspěvek korunu měsíčně” a udělal to, tak je to za měsíc 50 000 Kč a za rok 600 000. A neříkejte mi, že by se nedal dát měsíční příspěvek 10 Kč nebo třeba stovka (nějaký tři pivka, že). AVTS by rázem byla na takových číslech, že si klidně může české řeky a jezy postupně nakoupit a dělat si s nimi co chce…

(nadsázka) Kolik by asi stály přehrady na Vltavě a jejich následná demolice, abychom si zase mohli šoupnout Svatojánský proudy? (konec nadsázky) No nic, rozepsal jsem se už dost a taky trochu zasnil. Zamyslete a zasněte se prosím taky.

Díky za pozornost! Snížák

Zdroj: Pádler

www.darujme.cz/projekt/1203242

Milý vodáku, víš, že…

… z každého zapůjčeného plavidla v naší půjčovně lodí ➔podporuješ/podporujeme ➔ 10 Kč ➔ plavidlo/den ➔ Asociaci vodáckého sportu a turistiky

Nabídka brigády